Nem érte meg 90. születésnapját a győri uszoda, most azonban újjászületésére várnak a győriek.
A győri medencés uszoda, melynek tervezője Hajós Alfréd volt, 1931. július 6-án nyílt meg a Mosoni-Duna és a Rába ölelésében fekvő, csodálatos panorámájú területen. Fekvése és technikai megoldása miatt is egyedülálló volt az országban és újdonság a városban. Az építkezés csupán 130 napig tartott és a győriek birtokba is vehették. Az idő eljárt felette, a mai igények már vízi élményparkok szolgáltatásait preferálják. Ennek az igénynek kíván megfelelni a most épülő új komplexum.
Mi győriek, azonban ezután is megemlékezhetünk elődjének neves tervezőjéről, Hajós Alfrédról, aki Guttmann Arnold néven 1878. február 1-én született Budapesten. Nevét nemcsak a magyar építészet, hanem a magyar sporttörténet nagykönyvébe is beírta, mint első olimpiai bajnokunk.
A „Magyar Delfin” kalandos élete során számos sportsikert ért el, építészként végzett.
Ő volt a magyar labdarúgó válogatott első szövetségi kapitánya, majd a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, sőt, FIFA-bíróként is tevékenykedett. Eközben, meghonosította a modern sportújságírást és az első sportlap, a Sport Világ az ő szerkesztésében jelent meg.
Mégsem a sportból élt. Pályája kezdetén Alpár Ignác, majd Lechner Ödön mellett dolgozott építészként, tőlük sajátította el a magyaros szecesszió stílusjegyeit.
Mielőtt 1930-ban megbízást kapott a győri uszoda tervezésére, már komoly tapasztalatot szerzett.
Forrás: moderngyor.com
Már fiatalkorában megálmodta a budapesti margitszigeti uszodát. Amikor 1929-ben kiírták a tervpályázatot, az építész semmit sem bízott a véletlenre: két pályaművel is indult. Így történt, hogy a margitszigeti fedett uszoda pályázatán nemcsak az első, hanem a harmadik helyezést is Hajós Alfréd szerezte meg. Az építkezés rekordgyorsasággal zajlott, 1930. december 7-én a kormányzó már fel is avathatta a Sportuszodát.
Ezt követte a győri uszoda építése, a győriek örömére.
Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok 77 éves korában úgy halt meg Budapesten.
Hajós városnézéseinken, Naplemente-túráinkon azt is elmeséljük hogyan lett háromszoros olimpiai bajnok és milyen út vezetett az első olimpiai éremig.
Bízunk benne, hogy hamarosan találkozhatunk ezeken a programjainkon!
Szerkesztette: Csobay Dániel
Fotók: Csobay Dániel fotográfus; regigyor.hu; Wikipédia; moderngyor.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése